5K Run and FunWalk to End Domestic Violence

2013 RCD 142

                                      Saturday July 29, 2017

Thank You to our “Marathon” Level Sponsor ($500):
orangetheory-fitness-logo-reistered (3)

Thank You to our “Half-Marathon” Level Sponsor ($250)
thumbnail_SugarCreek_Logo

Proceeds to Benefit:
Southern Valley Alliance for Battered Women is a non-profit organization whose mission is to assist victims of domestic violence.  They provide support, referrals, protection and advocacy.  Since 1982, SVABW has assisted over 19,000 victims of domestic violence and their thousands of children in Carver and Scott counties.  We encourage you to participate in the 5K Fun Run or the Fun Walk to support this worthwhile organization.  For more information on SVABW please go to their website: www.svabw.org

New for 2017!  Welcome Walkers!     Friends and Family Group rates!

5K Race Course:   The 5-K Run starts and ends near Chaska’s notable City Square Park in downtown Chaska.  Participants run on paved asphalt through downtown Chaska and then along the Minnesota River which leads them to and around the Carver County Courthouse Lake on part of our winding paved trail system.  Post race nutritional snacks provided at no charge for all runners/participants.  Award ceremony following race at the City Square Park Gazebo.

We will also have a number of door prizes that will be awarded after the run/walk.

5 K Run and Fun Walk
Registration:   7:00 to 7:45 AM    Check In and race-day registration opens at City Square Park at the Gazebo
5K Race Start:     8:00 AM
Fun Walk Start after the 5K Start

Awards:  Trophies to the top overall female runners.  Medals to top two runners in the following age categories (men and women):  12 & Under; 13-15; 16-18; 19-29; 30-39; 40-49; 50-59; 60-69; 70 +.         
Awards Ceremony at City Square Park Gazebo 15 minutes after the first runner returns of after the last runner returns; whichever is first.

FEE for 5 K Run or 2 Mile Walk:
$24.00  Early Bird registration postmarked by 6/24/2017 **
$28.00  Registration received by 07/15/2017 **
$20.00  After 07/15/17 and Race Day (Walk-Ins) … No T-Shirt

Friends, Family, Clubs, GROUP DISCOUNT! $4.00  Off each registration fee for groups of 4 or more. (Must apply as a group to receive the discount)
*Sport-Tek T Shirts guaranteed to all registered by 07/15/2017.  No shirts after this deadline.  The registration fee is reduced after this date because there is no shirt included in the fee.  Both Men’s and Women’s sizes available this year

5 K Registration (To register and pay through ZapEvent)  click here:  ZapEvent Registration

Fun Walk Registration by mail click here:     Fun Walk

Questions?
Contact Dr. Carrie Thompson at 952-448-2722

HOSTED  By:
Chaska Area Chiropractors:
Dr. Tim Sebenaler, DC
Dr. Carrie Ross Thompson, DC
Dr. Al Riesgraf, DC
Drs. Jeff Algajer, DC
Dr. Robert Sutcliffe, DC
Dr. Brian Foley, DC
Dr. Tyler Hasse, DC
Dr. Chandra Miller DC
Dr. Darrin Bockelmann DC

If you would like to volunteer to help us with registrations, etc. on race day, please give Dr. Carrie Thompson a call at 952-448-2722.  Thank you!

Water refreshments supplied and donated by ClearSoft in Chaska
Apple/Orange Juice boxes donated by Applebee’s Restaurant of Shakopee

Course Monitors by SMARTS RADIO CLUB
2017 Timing provided by Apple Raceberry Jam
2017 Race results will be posted on the website and on Apple Raceberry Jam

DOOR PRIZES DONATED BY:
Great Clips                          $185 Value Basket
Twin City Running            $120 Gift Certificate
Cy’s                                        $20 x2
Tommy’s                              $25 x2s
Sebenaler Chiropractic    Biofreeze
Louisville Lanes                 Party (pizza, soda, 2 games)
Cuzzy’s Brickhouse          $20 x2
Tonya’s Salon                     4 X 30-Minute Massages
Cover Nails                          $30 Gift Certificate
River Valley Running       $20 Gift Cards x 2
Nothing Bundt Cakes      $25 Cake Certificate
Buffalo Tap                         $10 Gift Certificate
Little Caesar’s                    Free Pizza x2     Free Crazy Bread x2
Culver’s    |
McDonald’s
Fresh Thyme                      $20 Produce
Dairy Queen                      Gift Card – Free Treatza Pizza
Gift Card – Free 10” DQ Cake
Michael’s Cycles               $15 x3
My Pillow                          My Pillow

RACEBERRY JAM 2017 RESULTS:
Last updated July 29, 2017 9:08 AM

CLASS PLACE PLACE FINISHER TIME PACE 1 1 M16 Lucas Schnirring, 17, Eden Prairie, MN 17:28 5:37


Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top


    2    2 M16  Benjamin Crowley, 17, Victoria, MN         19:05    6:08
    3    1 M50  Kirt Goetzke, 56, Plymouth, MN             19:52    6:24
    4    1 M13  Jaxon McDonald, 13, Chanhassen, MN         20:35    6:37
    5    2 M50  Kevin Weiser, 56, Chaska, MN               20:43    6:40
    6    1 M19  Jared Kolle, 24, Chaska, MN                20:55    6:44
    1    1 W19  Stephanie Sathre, 28*, Chaska, MN          20:56    6:44
    7    3 M50  Roderick Franks, 54, Chanhassen, MN        21:15    6:50
    8    4 M50  Dan Sparkman, 57, Chanhassen, MN           21:25    6:54
    9    5 M50  Bret Borth, 54, Chanhassen, MN             21:41    6:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top


   10    2 M19  Joshua Prater, 19, Chaska, MN              21:52    7:02
   11    1 M40  Scott McDonald, 49, Chanhassen, MN         22:11    7:08
   12    2 M13  Maxwell Wilson, 15, Shakopee, MN           23:16    7:29
   13    3 M19  Jude Burgoyne, 29, St Louis Park, MN       23:32    7:34
   14    2 M40  Kevin Kolle, 48, Chaska, MN                23:33    7:35
   15    4 M19  Alex Olawsky, 20, Eden Prairie, MN         23:39    7:36
   16    1 M60  Glen Smith, 61, Chanhassen, MN             24:14    7:48
   17    1 M30  Scott Parson, 30, Chaska, MN               24:38    7:56

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top


   18    2 M60  Mike Setter, 61, Minneapolis, MN           24:55    8:01
   19    3 M40  Jeff Jenson, 42, North Mankato, MN         24:56    8:01
   20    6 M50  Duane Olawsky, 57, Eden Prairie, MN        24:58    8:02
   21    3 M60  Kevin Sathre, 61, Chaska, MN               25:09    8:06
   22    1 JrM  Zac Roecker, 9, Chaska, MN                 25:13    8:07
    2    1 W40  Brenda Roecker, 40*, Chaska, MN            25:15    8:07
   23    7 M50  Vern Quast, 51, St. Bonifacius, MN         25:21    8:10
   24    2 M30  Jason Derkevics, 37, Chaska, MN            25:28    8:12
    3    1 W30  Vanessa Hazzard, 32*, Chaska, MN           25:33    8:13
    4    1 W13  Mikayla Gillson, 14*, Shakopee, MN         25:46    8:18
   25    3 M30  Joe Loiver, 33, Chaska, MN                 26:12    8:26
   26    4 M40  Noel Stiller, 48, Carver, MN               26:23    8:29
    5    1 JrW  Danielle Sutcliffe, 12*, Chaska, MN        26:32    8:32
    6    2 JrW  Riley Bevan, 8*, Burnsville, MN            26:33    8:32
    7    2 W30  Brenna Bevan, 32*, Burnsville, MN          26:42    8:36
   27    8 M50  Larry Richter, 59, Excelsior, MN           26:43    8:36
   28    9 M50  Randy Nelson, 52, Chaska, MN               26:59    8:41
   29    3 M16  Erik Thompson, 16, Prior Lake, MN          27:22    8:48
   30   10 M50  Jeff Prater, 52, Chaska, MN                27:33    8:52
   31    4 M30  Matt Simonson, 37, Chaksa, MN              27:40    8:54
    8    2 W19  Caroline Crowley, 19*, Victoria, MN        27:46    8:56
    9    1 W50  Robin Franks, 54*, Chanhassen, MN          27:48    8:57

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top


   32    3 M13  Zachariah Sutcliffe, 13, Chaska, MN        27:59    9:00
   33    5 M30  Mason Toohey, 31, Chaska, MN               28:05    9:02
   10    3 W19  Alyssa Toohey, 29*, Chaska, MN             28:06    9:03
   11    2 W40  Amy Nelson, 46*, Chaska, MN                28:14    9:05
   34    6 M30  Matt Berdahl, 31, Hopkins, MN              28:16    9:06
   35    7 M30  Michael Gillson, 37, Shakopee, MN          28:53    9:17
   12    2 W50  Mary Southwood, 53*, Chaska, MN            28:59    9:19
   13    3 W30  Kelsey Holder, 32*, Carver, MN             29:03    9:21
   36    1 M70  Michael Hlavac, 70, Eden Prairie, MN       29:18    9:26
   14    1 W60  Sherry Johnston, 62*, Excelsior, MN        29:20    9:26
   37    4 M60  Glenn Johnston, 69, Excelsior, MN          30:01    9:39
   38   11 M50  Michael Marquard, 52, Bloomington, MN      30:03    9:40
   15    2 W13  Olivia Crowley, 14*, Victoria, MN          30:29    9:48
   16    4 W30  Katie Glock, 35*, Belle Plaine, MN         30:56    9:57
   17    5 W30  Abbey Nagel, 31*, Chaska, MN               31:02    9:59

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top


   39    2 M70  Donald Benke, 74, Wayzata, MN              31:21   10:05
   40    5 M40  Dennis Chesky, 49, Chaska, MN              31:50   10:14
   18    3 W50  Linda McGerr, 56*, Victoria, MN            31:58   10:17
   19    4 W50  Nancy Vandergon, 55*, Chaska, MN           32:42   10:31
   20    3 JrW  Caroline Miltich, 12*, Chaska, MN          32:56   10:36
   21    3 W40  Carrie Boegeman, 46*, Prior Lake, MN       33:13   10:41
   22    4 W40  Melissa Benson, 45*, Prior Lake, MN        33:13   10:41
   23    2 W60  Marlene Dunsmore, 63*, Minnetonka, MN      33:26   10:46
   41    5 M19  Cade Kachelmeier, 27, Chaska, MN           33:32   10:48

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top


   24    5 W40  Rachel Nelson, 41*, Chaska, MN             34:14   11:01
   25    4 JrW  Leah Nelson, 9*, Chaska, MN                34:14   11:01
   26    6 W40  Peggy Allan, 48*, Prior Lake, MN           34:59   11:16
   42    6 M40  Jim Blaschko, 49, Chaska, MN               35:22   11:23
   27    7 W40  Sarah Amundson, 45*, Chaska, MN            35:37   11:28
   28    3 W60  Jackie Ryder, 60*, Victoria, MN            36:01   11:35
   29    8 W40  Debra Blaschko, 48*, Chaska, MN            36:52   11:52
   30    6 W30  Amanda Sharp, 39*, Chaska, MN              37:11   11:58

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top


   31    4 W19  Tammy Woehler, 29*, Chaska, MN             37:25   12:03
   32    7 W30  Katie Pesheck, 35*, Chaska, MN             37:26   12:03
   33    8 W30  Jilena Simonson, 35*, Chaska, MN           38:05   12:15
   43    8 M30  David Lavin, 36, Carver, MN                38:06   12:15
   34    9 W30  Jessica Resa, 31*, Carver, MN              38:09   12:17
   35    9 W40  Meghan Lane, 44*, Shakopee, MN             38:31   12:24
   36   10 W30  Jennifer Jutte, 33*, Bloomington, MN       40:09   12:55

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | Top


   37    1 W70  Pauline Benke, 70*, Wayzata, MN            42:15   13:36
* indicates females
1 finishers among Men Under 13
3 finishers among Men 13 - 15
3 finishers among Men 16 - 18
5 finishers among Men 19 - 29
8 finishers among Men 30 - 39
6 finishers among Men 40 - 49
11 finishers among Men 50 - 59
4 finishers among Men 60 - 69
2 finishers among Men 70 & Up
4 finishers among Women Under 13
2 finishers among Women 13 - 15
4 finishers among Women 19 - 29
10 finishers among Women 30 - 39
9 finishers among Women 40 - 49
4 finishers among Women 50 - 59
3 finishers among Women 60 - 69
1 finishers among Women 70 & Up
43 male finishers
37 female finishers
80 total finishers
Advertisements